• مجموعه شهری هشت آباد
   پارک هشت آباد
   ساختمان بازار بزرگ
   ساختمان تماشا
   هتل نرگس رضوی
  • مجموعه شهری هشت آباد

   مجموعه شهری هشت آباد دارای مساحتی به وسعت تقریبی 5 هکتار می باشد. وضع موجود دارای بافت مسکونی فرسوده و ناهماهنگ با دسترسی های نامناسب و به دور از آرایه های لازم شهری است. عمر بیشتر بناهای این محدوده بین 20 تا 50 سال و یا بیشتر می باشد که امکان مرمت و بازسازی در غالب آنها وجود ندارد. مصالح به کار رفته در آنها فرسوده و نامرغوب بوده و از مقاومت لازم برخوردار نمی باشد. مجموعه قدیم هشت آباد که بخشی از پروژه بزرگ میدان شهدا می باشد به دور از هر نوع اصول معماری و شهرسازی بوده . به طور کلی وضع موجود مجموعه هشت آباد را می توان چنین توصیف کرد:

   1- بافت فرسوده
   2- به کارگیری مصالح نامرغوب و کم مقاومت
   3- دسترسی های نامناسب شهری
   4- آشفتگی، ناهمگونی و بی نظمی
   5- نبود تناسب میان فضاهای پر و خالی

    

    تنها نکته مثبت شهری که در این مجموعه به چشم می آمد، وجود بوستان هشت آباد بود که آن هم به دلیل همسایگی با بافت فرسوده پیرامون به شدت تضعیف شده است، به این ترتیب مجموعه مذکور نیاز شدیدی به احیای بافت موجود و تحول بر اساس اصول معماری و شهرسازی دارد. از این رو در طرح جدید به منظور حل و یا کاهش معضلات این مجموعه تلاش شده است .
   این محدوده مشتمل بر همجواری کاربری تجاری- اداری در حاشیه خیابان توحید (جنوب) با زیربنای حدود 15.500مترمربع ، کاربری بازار روز در حاشیه خیابان جهان بخش (شمال) با زیربنایی حدود 16.500 مترمربع پایانه و پارکینگ حمل و نقل عمومی در حاشیه میدان شهدا (شرق) با زیربنایی حدود 10.600 مترمربع پارک هشت آباد به وسعت حدودی 16.500 مترمربع و هتل پنج ستاره همجوار آن (غرب) با زیربنایی 108.000 مترمربع به عنوان بلندترین ساختمان مشهد برای ارائه خدمات به شهروندان مسافران و زائران حرم حضرت رضا (ع) در نظر گرفته شده است . شایان ذکر است مجموعه اقامتی (هتل نرگس) با زیربنایی حدود 108.000 مترمربع و در قالب هتل پنج ستاره که دارای 37طبقه ارتفاع از روی زمین بوده و به عنوان بلندترین ساختمان در شهر مشهد مطرح شده لذا به عنوان یک شاخص مهم شهری در مسیر منتهی به حرم مطهر برای ارائه خدمات به زائرین و مسافران آن حضرت ایجاد خواهد شد.پارک هشت آباد : شهرها به عنوان کانون های تمرکز ، فعالیت و زندگی انسان ها برای اینکه بتوانند پایداری خود را تضمین کنند چاره ای جز پذیرش ساختار و کارکرد متاثر از سیستم های طبیعی را ندارند در این میان فضای سبز به عنوان جزء ضروری و لاینفک پیکره شهرها در متابولیسم آنها نقش اساسی ایفا می کند و کمبود آنها می تواند اشکالات جدی در حیات شهرها بوجود آورد. این نظر باعث شده است توجه ویژه ای به باغ هشت آباد قدیم و توسعه آن به پارک هشت آباد جدید (با رویکرد افزایش 2 الی 3 برابری فضای سبز موجود در آن ) لحاظ شود.


   تعداد بازدید :3455
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • پیوند های پرکاربرد
  معاونت اداری و مالی شهرداری مشهد
  معاونت اقتصادی شهرداری مشهد
  معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد
  معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,207,366
  تعداد بازدید امروز : 92
  تعداد بازدید دیروز : 267
  آخرین به روزرسانی : 1397/09/10 09:58
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :

  خیابان دانشگاه، دانشگاه 8، پلاک 37

  تلفن :051-32230175-6
  فاکس :051-32244323
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال مدیریت اجرایی طرح میدان شهدا
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد