• طرح ویژه میدان شهدا

   پس از تنظیم ایدئوگرام سازمان فضایی، معماری حجم ها و فضاهای میدان شهدا در قالب مسابقه ای محدود برگزار شد.
   پس از جلسات بحث و برسی تخصصی ، طرح مهندسان مشاور تجیر توسط هیات داوران برگزیده شد.
   این طرح نیازهای فرهنگی اجتماعی و ترافیکی منطقه را کامل تر و فراگیر تر در نظر گرفته بود. پس از گزینش طرح مراحل طراحی تفضیلی و اقدامات لازم اجرایی آغاز گردید.
   طرح تجیر شامل طراحی فضای پیاده عرصه میدان و شریانهای ارتباطی است. در این طرح چهار ساختمان اداری – تجاری و ساختمان تالار شهر و توسعه شهرداری در داخل میدان و در مجاورت ساختمان قدیم شهرداری دیده می شود.

    

   1- عرصه میدان

    

    

   عرصه میدان با تبعیت از ایدئوگرام مصوب به صورت یک گستره کاملا مسطح و باز فضای وسیعی است که برای انجام فعالیتهای مدنی و اجتماعی کاربرد خواهد داشت. این میدان می بایست قابلیت برگزاری آیین های ملی را داشته باشد و در جشن ها و مراسم مذهبی نیازهای شهروندان و زائران را برآورده کند. اختصاص فضای وسیعی از میدان به حرکت پیاده تجربه تازه ای در فضای شهری است که با توجه به ازدحام جمعیت کیفیت تردد مطلوبی را ایجاد خواهد کرد. در کناره های این میدان مستطیل شکل ، چهار ساختمان اداری– تجاری و همچنین ساختمانهای شهرداری و تالار شهر واقع می شود. ساختمان شهرداری به عنوان نهاد خدمتگزار به مردم و ساختمان تالار شهر جایگاه تبلور ارتباطات مردمی است که بر نقش فرهنگی و اجتماعی میدان می افزاید. با گذر از سطح میدان دسترسی به تراز زیر عرصه ممکن می شود. در اینجا گستره بزرگی برای جمع و پخش شدن مردم و فعالیتهای آنان فراهم خواهد شد.
   محل تلاقی سه خط از خطوط قطار شهری و یکی از اصلی ترین ایستگاه های زیر زمینی در آن مستقر خواهد شد.خروجی این ایستگاه از تراز پایین به زیر زمین میدان و نهایتا سطح عرصه خواهد بود.
   شهروندان در این تراز قادر خواهند بود به ساختمان های اداری- تجاری دسترسی داشته و یا از جوانب گوناگون به سطح بالای میدان رفته و به پایانه های اتوبوسرانی و دیگر فضاهای مورد نیاز خود دسترسی یابند.

    

   2- ساختمانهای داخل میدان

    

      2-1 ساختمان های تجاری-اداری

    

   فضای میدان در بدنه های جانبی (شرقی و غربی) توسط چهار ساختمان اداری تعریف می شود و همچنین بدنه میدان در اضلاع شمالی و جنوبی توسط ساختمان اداری فرهنگی تالارشهر و شهرداری تعریف گردیده است . نمای رو به عرصه آنها با پوسته ای نمایان از جنس بتن پوشش داده شده که نقش آن جدایی نمای متنوع ساختمان از عرصه ی عمومی و چشم انداز کلی میدان می باشد.
   این پوسته  با تکرار و توالی منظم و هماهنگ تعدادی عناصر ساده برای ناظر درون میدان تقارن و تناسب چشم نوازی ایجاد کرده که با طرح میدان هماهنگی خواهد داشت. این چهار ساختمان اداری- تجاری مجموعا با زیربنایی در حدود 50.000 مترمربع در 4 سطح احداث می گردند.

      2-2 ساختمان تالار شهر

    

   تالار شهر با زیربنای حدود 18.000 مترمربع شاخص ترین و بلند ترین ساختمان داخل میدان بوده که نماد اصلی ارتباطات اجتماعی و مردمی است. برای این ساختمان معماری زیبا و بسیار دل نشینی طراحی شده است که مجموعه ای شامل سالن اجتماعات، موزه ، پژوهشگاه، کتابخانه و همچنین سالن ها و فضاهایی به منظور ارتباطات مردمی و جلسات شورای اسلامی شهر در طراحی آن لحاظ شده است . حجم و سیمای ساختمان تالار شهر کاملا مدرن است و به منظور برقراری ارتباط با فضای میدان یک عرضه باز ایوان مانند ویک صفحه در مقابل آن به صورت دروازه طراحی شده است .
   این دروازه، ایوان پشت را از فضای میدان جدا می کند. به این ترتیب ارتباط مردم با فضای داخلی ساختمان در چند مرحله صورت می پذیرد. همچنین صفحه روبروی ایوان ارتباط حجمی و بصری ساختمان را ساده و چشم نواز می کند و مانند پوسته‌ای ساختمان های اداری- تجاری به سادگی فضای میدان می افزاید.

      2-3 ساختمان شهرداری و توسعه آن

   در ضلع جنوبی میدان، ساختمان کنونی شهرداری قرار گرفته است. این ساختمان در اوایل قرن حاضر ساخته شده که در طرح جدید با همان ترکیب، مرمت می شود تا همچنان در حافظه تاریخی شهروندان به عنوان نمادی از سابقه میدان باقی بماند. این ساختمان با توجه به موقعیتی که دارد بیشتر به فعالیتهای مدیریتی اختصاص یافته است. همچنین جهت تامین فضای مورد نیاز برای عملکردهای خدماتی و ستادی از ساختمان جدید با نام «توسعه شهرداری» استفاده شده است. این ساختمان در ارتباط با ساختمان فعلی و هماهنگ با آن، با حجمی ساده ایجاد گردیده و نمای آن ترکیبی از خطوط شیشه و سنگ است. جنس خطوط سنگی در ساختمان جدید همچون ساختمان شهرداری از تراورتن سفید می باشد و بازی سنگ و شیشه در خطوط افقی تنوع لازم را برای نمای این ساختمان بزرگ فراهم آورده است. این ساختمان در هفت ترازو و با زیربنایی حدود 7300 متر مربع ساخته شده که عملیات اجرایی آن از زمستان 83 آغاز شد و هم اکنون در حال بهره برداری است. گفتنی است ساختمان توسعه شهرداری در سال 85 نیز به عنوان ساختمان برتر به لحاظ جلوگیری از اتلاف انرژی معرفی شد.

    

    

   3- ساختمانهای خارج میدان

    

   در خارج از محدوده مرکز، حلقه دوم ساختمانهای پیرامونی واقع شده اند. این گروه از ساختمانها در واقع شامل مجموعه های اداری- تجاری، دو پایانه مسافربری ، یک مسجد در ابتدای خیابان شیرازی و یک مدرسه علمیه در ابتدای خیابان دانشگاه و پارکینگ مجهز در شمال میدان می باشد.

      3-1- ساختمانهای تجاری- اداری

   در مقابل هر یک از ساختمانهای تجاری- اداری داخل میدان، یک ساختمان دیگر با همان کاربری واقع شده که حلقه همسطح سواره از میان آنها می گذرد. هر یک از این زوج ساختمان ها به وسیله زیرگذر و پل بازار به یکدیگر متصل می شوند. روحیه کلی این ساختمانها مانند معماری بناهای درون میدان ، ساده و آرام می باشد. این ساختمانها در سه و پنج تراز ساخته خواهد شد که دارای فضاهای خدماتی و تجاری و همچنین دفاتر اداری می باشند.

      3-2 مسجد حوض لقمان

    

   در ابتدای مسیر ورودی خیابان شیرازی قطعه زمینی به مساحت حدود 360 متر مربع برای جایگزینی مسجد قدیمی حوض‌لقمان که موقعیت مکانی آن در همان محل بوده، اختصاص داده شده است. این مسجد که زینت بخش مجموعه میدان می باشد با یک معماری آرام با روحیه ای متفاوت با بناهای اداری- تجاری میدان پیش بینی شده است. نمای بیرونی و داخلی مسجد با پوشش آجر، کاشی و تزئینات اسلامی همراه خواهد بود. این بنا با ظرافتهای حجمی و ریزه کاریهای پیش بینی شده در سیمای معماری، در تقابل با ساختمانهای بزرگ اطراف خود به عنوان نقطه شاخصی در طرح دیده شده است تا در ابتدای مسیر منتهی به حرم مطهر، برای تبدیل فضا به حال و هوای معنوی موثر باشد. ساختمان مسجد با دارا بودن کتابخانه و کلاسهای آموزشی علاوه بر شبستان های مردانه و زنانه و همچنین امکانات مورد نیاز مسجد به مکان مناسبی جهت استفاده عموم و برگزاری مراسم مذهبی در طرح ویژه میدان شهدا تبدیل خواهد شد. 

    

      3-3 پایانه های مسافربری و پارکینگهای عمومی

   پایانه شمال غرب به طور کامل به اجرا در آمده و هم اکنون در حال بهره برداری است.
   طراحی این پایانه که در واقع اولین پروژه از پروژه های 53 گانه طرح بزرگ میدان شهدا است به گونه ای شکل گرفته که با استفاده از سکوها و ایستگاه های مدرن و همچنین فضاهای لازم برای رانندگان، کارمندان و مردم جلوه تازه‌ای به آن قسمت از پروژه بخشیده است. همچنین پارکینگ عمومی زیرزمینهای اول و دوم این پایانه با زیربنایی معادل 6700 مترمربع و ظرفیت 250 دستگاه خودروی سواری همزمان مشغول به سرویس دهی به مراجعین این بخش از محدوده مرکزی شهر می باشد.

   تعداد بازدید :5527
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • پیوند های پرکاربرد
  معاونت اداری و مالی شهرداری مشهد
  معاونت اقتصادی شهرداری مشهد
  معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد
  معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,207,320
  تعداد بازدید امروز : 46
  تعداد بازدید دیروز : 267
  آخرین به روزرسانی : 1397/09/10 09:58
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :

  خیابان دانشگاه، دانشگاه 8، پلاک 37

  تلفن :051-32230175-6
  فاکس :051-32244323
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال مدیریت اجرایی طرح میدان شهدا
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد