• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 204
   کد: 113350
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
   مهندس ذاکرالحسینی ریاست محترم کمیسیون امورفنی، عمرانی و طرح ریزی شهری وعضو هیئت اجرایی طرح میدان شهدا

   انتقاد را عامل پیشرفت میدان شهدا می‌دانیم/ بهره‌برداری از شبستان و ایستگاه قطارشهری میدان شهدا

   خوشبختانه این هدف امروز جامع عمل پوشیده به‌گونه‌ای که در سه سال گذشته بخش‌های مختلف این پروژه همچون تالار شهر، ساختمان شورای شهر، مسجد حوزه علمیه و پایانه هاشمی‌نژاد به بهره‌برداری رسیده و با افتتاح کامل این پروژه در فضای شبستان و در طبقه منفی یک آن نیز شاهد اجتماعت شهروندان در فضایی سرپوشیده خواهیم بود.
   میدان انتقاد را عامل پیشرفت میدان شهدا می‌دانیم/ بهره‌برداری از شبستان و ایستگاه قطارشهری میدان شهدا

   میدان شهدا یکی از پر رفت‌وآمد ترین میادین شهر مشهد است که سابقه آن به بیش از 70 سال پیش بر می‌گردد و با توسعه شهر مشهد بر ازدحام و شلوغی این میدان نیز افزوده شده تا جایی که رفته رفته هویت شهری و تاریخی خود را از دست داده و به یکی از گره‌های مهم ترافیکی شهر تغییر شکل داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد؛ برهمین اساس مدیریت شهری مشهد به فکر بازسازی و ساماندهی پروژه میدان شهدا در ابتدای دهه 80 شمسی افتاد، طرحی که امروز در میانه دهه 90 شمسی به دلیل افزایش و وسعت طرح از 10 به 35 هکتار افزایش یافته است.
   نکته حائز اهمیت در پروژه میدان شهدا این است که در دوره شورای چهارم شهر مشهد و مدیریت فعلی شهرداری توجه ویژه برای ساماندهی هرچه سریع‌تر این پروژه شد و توفیقات فراوانی نیز در این دوره حاصل شد.
   پروژه‌های این میدان یکی پس از دیگری همچون پایانه‌ها، مساجد، حوزه علمیه و ساختمان شورای شهر و تالار شهر به بهره‌برداری رسید.
   اما مهدی ذاکرالحسینی که در سه سال ابتدایی شورای اسلامی شهر مشهد ریاست کمیسیون امور فنی و عمران شورای اسلامی شهر مشهد و همچنین عضو هیات اجرایی میدان شهدا بوده قطعاً آگاهی و اطلاعات فراوانی در این راستا دارد بر همین اساس گفت‌وگو با وی ترتیب دادیم که توجه شما را به آن جلب می‌نمایم.
   نوسازی بافت فرسوده میدان شهدا در وسعت 35 هکتاری
   -لطفاً در ارتباط با وسعت و بخش‌های این پروژه توضیح دهید.
   پروژه بزرگ میدان شهدا دارای حدود 35 هکتار وسعت است که دارای سه بخش طرح ویژه میدان شهدا، مجموعه شهری هشت آباد و طرح ویژه خیابان صاحب‌الزمان (عج) که امروز بخش‌های بسیاری از آن به بهره‌برداری رسیده است.
   نازیبایی و ترافیک عامل اصلی نوسازی بافت میدان شهدا
   -چرا شهرداری وقت به فکر نوسازی میدان شهدا افتاد؟
   میدان شهدا یکی از بافت‌های فرسوده اصلی شهر مشهد بود و سبب ترافیک فراوان و همچنین نازیبایی شهر مشهد شده بود بر همین اساس طرح میدان شهدا در اولویت بازسازی قرار گرفت و بعد طرح آن در کمیسیون ماده 5 استان برای اجرا تصویب و اجرایی شد.
   -کاربری‌های پروژه را چگونه می‌بینید؟
   در این پروژه شهری کاربری‌ها به بهترین نحو کنار هم چیده شده‌اند و به‌گونه‌ای که کاربری‌های گوناگونی همچون فضای سبز، فضای مذهبی، اقامتی، تجاری، پارکینگ و پایانه برای این پروژه تعریف شده که همه این‌ها در کنار هم بر زیبایی این پروژه می‌افزاید.
   هدف مدیریت شهری ساماندهی سریع پروژه میدان شهدا
   -پروژه میدان شهدا در دوره شورای چهارم و مدریت فعلی شهرداری مشهد جان تازه‌ای گرفت، نظر شما چیست؟
   این پروژه در گذشته به پیشرفت‌های خوبی رسیده بود و همکاران ما در گذشته نیز زحمات فراوانی کشیدند اما در این دوره از مدیریت شهری مشهد بودجه‌های خوبی به این پروژه تزریق شد و در واقع هدف مدیریت شهری ساماندهی سریع این پروژه بود.
   خوشبختانه این هدف امروز جامع عمل پوشیده به‌گونه‌ای که در سه سال گذشته بخش‌های مختلف این پروژه همچون تالار شهر، ساختمان شورای شهر، مسجد حوزه علمیه و پایانه هاشمی‌نژاد به بهره‌برداری رسیده و با افتتاح کامل این پروژه در فضای شبستان و در طبقه منفی یک آن نیز شاهد اجتماعت شهروندان در فضایی سرپوشیده خواهیم بود.
   تلاقی 3 خط قطارشهری در میدان شهدا
   -خطوط قطارشهری در توسعه این پروژه چه نقشی دارند؟
   میدان شهدا محل تلاقی 3 خط قطارشهری است که با افتتاح این خطوط میدان شهدا جایگاه واقعی خود را پیدا می‌کند البته تا قبل از پایان سال جاری اولین ایستگاه از این خطوط یعنی خط 2 قطارشهری در میدان شهدا افتتاح می‌شود و قطعاً این میدان جلوه و جایگاه ویژه‌تری پیدا می‌کند.
   انتقاد را عامل پیشرفت میدان شهدا می‌دانیم
   -انتقادهایی در ارتباط با این پروژه بیان می‌شود، نظر شما در این خصوص چیست؟
   ما به هیچ وجه با انتقاد مخالف نیستیم و آن را عامل پیشرفت پروژه میدانیم اما این انتقاد باید منصفانه باشد.
   از طرفی بسیاری از انتقادهایی که از این پروژه می‌شود تا پایان طرح در عمل پاسخ داده می‌شود و در واقع منتقدان باید کمی صبر کنند تا پروژه به صورت کامل افتتاح شود از طرفی درخواست من از منتقدان این است که کمی بر روی این پروژه و اقداماتی که در آینده صورت می‌گیرد مطالعه کنند و بعد انتقاد کنند زیرا این پروژه دارای ویژگی‌های فراوانی است.
   نکته دیگر اینکه باید قدردان افرادی باشیم که در طی چند سال گذشته برای این طرح زحمت کشیدند و نباید توهینی به طراحان این طرح کرد و باید برای پیشبرد و پایان این پروژه همه دست در دست هم دهیم.
   پروژه میدان شهدا فنی و با کیفیت بالایی در حال احداث است
   -شما به عنوان یک کارشناس پروژه میدان شهدا را فنی و با کیفیت می‌دانید؟
   گردش کاری این طرح کاملاً فنی بوده و از پروسه‌ای که مشاور انتخاب شده و تا انتخاب طرح یک روش کاری فنی و علمی انجام شده است و به طوری کلی من این طرح را فنی و با کیفیت بالایی میدانم.
   احداث شبستان و ایستگاه قطارشهری میدان شهدا
   -طرح میدان شهدا را در پایان این دوره از مدیریت شهری به چه وضعیتی می‌رسد؟
   در همین دوره از مدیریت شهری مشهد بخش‌های مهمی از این روزه به خصوصی عرصه میدان شهدا به سطح قابل قبولی خواهد رسید و با احداث ایستگاه خط 2 قطارشهری و همچنین افتتاح شبستان مسقف در طبقه منفی یک این میدان برای اجتماعات مردم، قطعاً شاهد رضایت بیشتر شهروندان خواهیم بود.
   -در حوزه پیوست فرهنگی میدان شهدا باید از افراد خبر استفاده می‌شد
   یکی از مواردی که در پروژه میدان شهدا به آن توجه شد بحث پیوست فرهنگی بود این مهم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
   در بحث پیوست فرهنگی باید افراد و تیمی حضور پیدا کنند که در خصوص پروژه و همچنین مسائل عمرانی خبره باشند و علم کافی در این ارتباط را داشته باشند و به نظرم باید در پروژه میدان شهدا در حوزه پیوست فرهنگی از افراد متخصص استفاده می‌شد که متأسفانه این مهم رخ نداده است.
   مدیران میدان شهدا یقه خود برای سرعت و کیفیت اجرا چاک می‌دهند
   -به عنوان سؤال آخر وضعیت اجرا و مدیریت اجرایی پروژه میدان شهدا را به خصوصی در سه سال اخیر چگونه ارزیابی می‌کنید؟
   بنده از طرف شورای اسلامی شهر 3 سال عضو هیات اجرایی میدان شهدا بودم و زحمات و تلاش‌های دوستان را در مدیریت اجرایی به چشم دیده‌ام.
   در واقع امروز مدیران میدان شهدا یقه‌های خود را چاک می‌دهند تا این میدان با سرعت و البته با کیفیت بیشتری ساماندهی شود و به طور کلی تمام سیستمی که در میدان شهدا داریم اعم از کارفرما و پیمانکار با کیفیت خوبی در حال انجام خدمت هستند و از طرفی نیز متأسفانه امروز بودجه نقدی مدیریت اجرایی میدان شهدا کم است و بیشتر بودجه غیرنقدی برای میدان در نظر گرفته شده که این موضوع سبب کندی روند کار پروژه می شود.

    

   کلید واژه ها: میدان شهدا -
   تعداد بازدید: 204
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوند های پرکاربرد
  معاونت اداری و مالی شهرداری مشهد
  معاونت اقتصادی شهرداری مشهد
  معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد
  معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,135,137
  تعداد بازدید امروز : 75
  تعداد بازدید دیروز : 401
  آخرین به روزرسانی : 1397/02/27 12:28
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :

  خیابان دانشگاه، دانشگاه 8، پلاک 37

  تلفن :051-32230175-6
  فاکس :051-32244323
  رایانامه :
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: پورتال مدیریت اجرایی طرح میدان شهدا
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد